SANAL TUR NASIL ÇEKİLİR?

Mekanlarda sanki oradaymış gibi gezinmeyi sağlayan 360 Sanal Tur çekim teknikleri nelerdir ? Mekanlar arası sanal tur nasıl yapılır?

Öncelikle panoramik çekim tekniği hakkında biraz bilgi gerekmektedir. Bu tekniklerden yararlanarak çekilecek mekan ilk önce analiz edilir. Ortalama kaç sahne çıkacağına dair fikir toplanır. Hangi açılardan çekilmeli, yansıma olan yerler belirlenmelidir. Çünkü sanal tur çekerken yansımayı en aza indirmek gerekmektedir. Bunun imkansız olduğu durumlarda ise çeşitli fotoğraf düzenleme programları kullanılabilir.

Bir diğer olmazsa olmazlar ise ekipman. Bu iş için 1 Adet DSLR fotoğraf makinası, sağlam ve terazisi olan bir tripod, geniş açı lens ve panoramik çekim kafası gerek. Bunların özellikleri tamamen bütçe ve gereksinimle bağlantılı olarak değişebilir.

Bu malzemeler ve tecrübeler kullanılarak mekan fotoğraflanmaya başlar. Burada dikkat etmemiz gereken parallax hatası olmaması.

Çekilen fotoğraflar çeşitli programlarla birleştirme ve sanal tur haline getirme aşamalarından geçirilir.

Önemli bir etken nadir yani zemin düzenlemesi. Çekilen fotoğraflarda tripod ayarğı görünmemesi için yapılacak işlemler vardır. Bunun için 3 alternatif var.

  1. Zemin hiçbir zaman görünmez. (Bu seçenek çekilen mekanın ihtiyacına göre değişir.)
  2. Zemine logo yerleştirilir.
  3. Zemin orjinaline uygun bir şekilde düzenlenir.

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığımızda kusursuz bir 360 Sanal Tur çıkarmış oluruz. Tabi sadece bunları bilmek yetmez.

Bilgi + Beceri + Tecrübe + Sabır = BAŞARI